tynk

Jakie właściwości ma tynk aerożelowy?

Tynki aerożelowe to materiały budowlane o wyjątkowych właściwościach. Spróbujmy się z nimi zapoznać i dowiedzieć się, jak i dlaczego warto je wykorzystywać w budownictwie.

Czym jest aerożel i czy faktycznie ma postać tynku?

Aerożel to inaczej krzemionka, która jest zatopiona w szkieletowej warstwie izolacyjnej. Jego atutem jest łatwość obróbki, gdyż w… 99 procentach składa się z powietrza. Oczywiście ma to też wpływ na niskie przewodnictwo termiczne. Tynk aerożelowy powstaje z połączenia granulatu krzemionkowego (80%) i spoiw hydraulicznych (20%), a zwłaszcza wapna. Uzyskany w ten sposób produkt ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, gdyż jego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi jedynie 0,027 W/mK. Tynk aerożelowy jest najczęściej wykorzystywany jako składnik wielowarstwowych systemów termoizolacyjnych.

Zalety aerożelu i sposób jego wykorzystania

Najczęściej spotykaną formą tynków aerożelowych jest mata, do której produkcji wykorzystuje się – oprócz krzemianów – również włókna szklane. Dzięki nim są one bardziej elastyczne i z łatwością dopasowują się do kształtu ściany. Maty aerożelowe można stosować np. do wyeliminowania mostków termicznych. Stosuje się je również w celu wzmocnienia osłabionych wskutek wieloletniej eksploatacji powłok termoizolacyjnych. Wystarczą zaledwie 2 cm warstwy aerożelowej, by całkowicie uszczelnić istniejący system ocieplenia.

Gdzie stosuje się tynki aerożelowe?

Biorąc pod uwagę właściwości, jakie posiada aerożel izolacja cieplna powinna być stosowana:

  • w budynkach zabytkowych, których bryła i konstrukcja nie mogą być naruszane,
  • we wnękach podokiennych, ościeżach i stropach, które dzielą poziomy o dużych różnicach temperatur,
  • w budynkach wcześniej ocieplanych, w których zachodzi potrzeba uszczelnienia instalacji termoizolacyjnej.

Jak kłaść aerożel? O czym pamiętać?

W przypadku takich materiałów jak aerożel izolacja może być wykorzystywana na oczyszczonych (mechanicznie) podłożach, które następnie zostały poddane gruntowaniu, a także na nałożonych wcześniej tynkach zewnętrznych i wewnętrznych. Oczywiście w tym ostatnim przypadku należy sprawdzić stan techniczny starej warstwy tynkarskiej. Tynk aerożelowy jest odporny na ścieranie, w związku z czym można go położyć np. pod dywanem. Z reguły stosuje się go w miejscach nienarażonych na niskie temperatury i promieniowanie UV. Jeśli mimo to zamiarem inwestora jest zastosowanie aerożelu na zewnątrz, konieczne jest pokrycie go specjalną, dodatkową powłoką zabezpieczającą.

Tynki aerożelowe to rozwiązanie przyszłości, które pod względem właściwości termoizolacyjnych górują nad tak często używanymi piankami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *