Światłowody a bezpieczeństwo transmisji danych
Światłowody nieprzypadkowo uważa się za jedno z najskuteczniejszych narzędzi do transmisji danych. Nie da się zaprzeczyć, że ich przepustowość jest oszałamiająca, ale jest jeszcze jedna cecha, która świadczy o ich wyjątkowości. Tym czymś jest bezpieczeństwo danych.
Jak podsłuchać transmisję w kablu miedzianym?
Już w czasach II Wojny Światowej niektóre strony konfliktu nauczyły się podsłuchiwania transmisji. Stosunkowo proste okazało się przechwytywanie sygnałów radiowych nadawanych przez różnego rodzaju naziemne radiostacje. Dużo trudniejsze (acz również wykonalne) jest podsłuchanie sygnału elektrycznego przepływającego wewnątrz przewodnika, czyli kabla transmisyjnego. Można to jednak zrobić dość łatwo, wykorzystując w tym celu specjalny system podsłuchowy wykonany z bardzo czułych cewek. O ile metoda ta sprawdza się w przypadku sygnału elektrycznego (wytwarzającego zmienne pole elektromagnetyczne), o tyle nie ma sensu w kontekście światłowodów.
Jak „podsłuchać”instalację światłowodową?
Teoretycznie podsłuchanie sygnału biegnącego przez światłowód nie jest możliwe, gdyż:
- sygnałem jest światło, a więc strumień fotonów, który nie generuje pola elektromagnetycznego,
- światła biegnącego wewnątrz światłowodu nie da się podejrzeć,
- przed przenikaniem sygnału na zewnątrz chroni specjalna warstwa akrylowa.
Niestety, wraz z postępem technologii podsłuchanie sygnału biegnącego przez osprzęt światłowodowy staje się wykonane, choć nadal jest bardzo trudne. Jak to możliwe?
Czy światłowód jest bezpieczny?
Okazuje się, że światłowód nie jest do końca bezpiecznym narzędziem transmisji danych. Dlaczego?
- Po pierwsze, około 1% sygnału przepływającego przez światłowód „wycieka”z niego po zgięciu przewodu pod kątem 90 stopni.
- Po drugie, odczyt części danych w instalacjach FTTH jest możliwy np. po wcześniejszym uszkodzeniu zewnętrznej warstwy akrylowej (z wyjątkiem sytuacji, gdy np. spawacz światłowodów musi połączyć ze sobą dwa przewody).
Czy można dodatkowo zabezpieczyć sieć światłowodową przed podsłuchem? Otóż tak. Jest to możliwe dzięki specjalnym systemom analizującym integralność kabli FTTH, a także szyfrowaniu, które uniemożliwia odczyt transmitowanej w kablu treści. A jeśli weźmie się pod uwagę, że urządzenia światłowodowe zapewniają olbrzymią przepustowość, to nie dziwi fakt, że nadal uważa się je za jedne z najbezpieczniejszych narzędzi transmisji danych. Co więcej, nic nie wskazuje na to, by ta sytuacja miała się w najbliższych latach zmienić.
Reasumując, sieć światłowodowa wciąż nie ma sobie równych, jeśli chodzi o bezpieczeństwo przesyłanych danych.